*NEW* Cheerios Protein – The Healthy & Delicious Choice

Cheerios-Protein

If you are looking for a delicious and healthy breakfast cereal, look no further because Cheerios has introduced a new product that packs a healthy punch! It is called Cheerios Protein and it comes in two flavors: Oats & Honey and Cinnamon Almond. Not only is it just as delicious as the other Cheerios varieties, it is also packed with 7g of protein (11g with milk). Cheerios Protein also has 27 grams of whole grain per serving, which is more than half of the recommended daily amount, and it’s a good source of fiber. I almost forgot to mention that each serving also contains 10-50% of the daily recommended amount of 13 vitamins and minerals including Folic Acid, Iron, Zinc, Vitamin B, and more. You would think it could not get better than that, but it does. Cheerios Protein also leaves you feeling full longer and gives you long lasting energy.

Thanks to Cheerios, I was able to sample both flavors of Cheerios Protein, Oats & Honey and Cinnamon Almond. I could not pick a favorite because I liked them both very much for different reasons. Oats & Honey combines toasted whole grain O’s, crunchy oat granola clusters and real honey to make one delicious cereal. Honey Nut Cheerios is a staple in our house because of its amazing flavor and Oats & Honey had a similar flavor and that is probably why I liked it so much. Cinnamon Almond brings together toasted whole grain O’s, crunchy almond granola clusters, and real cinnamon to make one flavorful cereal. If you like the taste of cinnamon, you will love this cereal! Both cereals are equally great it just depends on your flavor of choice. Give them both a try … you won’t be sorry.

Another thing I love about this cereal is that it also makes a great snack. A healthy and delightful snack for around 220 calories. It would be great for the kids to munch on in between meals, after school or for an evening snack. Same goes for us parents, eat it in between meals, while you are out running errands, or for an evening snack. No need to deprive yourself because now you have a healthy and delicious choice!

Cheerios has teamed up with a few bloggers to give (3) lucky winners (2) boxes of Cheerios Protein, one of each flavor! Giveaway ends 8/20/14 at 11:59 pm EST. Good luck!

a Rafflecopter giveaway

Disclosure: I received a free product for review purposes. All opinions expressed are my own and were not influenced in any way.
This post was created in cooperation with Mom Buzz Media.

For more great deals, sign up for the Inspiring You 2 Save daily newsletter. **This post may contain affiliate links which helps support the site at no cost to you.

Sleeping Right — How to Find the Best Mattress at a Great Price!

mattress stack

If you’ve been sleeping on the same mattress for between 8 and 10 years it may be time to consider investing in a new one. In fact, it probably is. Buying a mattress is a big decision. Think about it, you spend a third of your life on your mattress.  Addressing some important issues before purchasing will help you find the best mattress at a great price!

Sleepless nights with the wrong mattress

Spend money on the wrong type of mattress and your body won’t thank you in the long run, showing its ingratitude with all kinds of aches and pains. Key points to remember are: too firm and your spine won’t achieve a natural position, whereas if the mattress is too soft it won’t support your back. It’s vital, especially for those who suffer from back complaints, to find the right level of comfort and support. Try out a range of different beds when looking to improve your sleeping quarters

Choosing the right mattress

A good salesperson should ask a number of questions so that they can recommend the best mattress to meet your needs. The more information you give them, the more they will be able to help you. Some of the points to consider will include the size of your bedroom in relation to your new bed, any health issues concerning back complaints, your actual mattress comfort level preference, and your price range. Experts claim that sleeping on the right mattress with the correct amount of pressure should actually feel as if you’re floating on air. The first basic test is to get a feel for the mattresses out there and that means trying them in the store. My suggestion is to test the mattress in your own sleep position for 10 – 15 minutes to see how it feels and if it offers the right support.

pick your mattress

Considering the price factor

A decent mattress is an investment in your health and this is a long-term purchase of usually just under a decade. You can find some great deals on beds and mattresses online but don’t just purchase straight from the website. Drop into the store first and check that the mattress matches your requirements. Sales are another great option for picking up a discounted mattress or consider visiting those large discount outlet stores. Visit mattress specialty stores, especially if you suffer from sleepless nights or back complaints, because expert help will be provided. My advice is to find a mattress you love in store, jot down the brand and model, and then head home to comparison shop online.

If you’re looking for a restful night’s sleep with a high quality mattress that will offer a long life span then it makes sense not to financially skimp on this product. You’ll probably only buy around 10 beds during your life and the best deal will be a mattress from which you awake each day feeling refreshed and rejuvenated.

For more great deals, sign up for the Inspiring You 2 Save daily newsletter. **This post may contain affiliate links which helps support the site at no cost to you.

17 Ways to Save Money on Groceries Without Coupons

17 ways to save money on groceries without coupons

Not everyone is into couponing. Coupons are a great way to spend less at the grocery store but you can also save money by making smart shopping choices. Below you will find 17 ways to save money on groceries without using coupons.

1. Visit the grocery store less. If you currently go to the store three times a week, cut back to going only once a week. The more you go to the store, the more opportunities you have to buy things you do not need.

2. Make a list and stick to it. A grocery list saves both time and money. You will save time because you will not be wandering the store looking for tonight’s dinner. You will also save money because sticking to a list helps prevent you from buying things you really do not need.

3. Buy produce in season. Buying produce in season is a great way to save money. The produce on sale in the grocery store’s weekly ad is usually what is in season. You can also check out the USDA’s season produce list here.

4. Buy Generic. Generic products are close to name-brand quality yet less costly. Often times the manufacturer that makes the name-brand product manufactures the store brand products as well. Sometimes, it is even be the same product in a different package.  If you are worried about quality or taste, have no fear because most come with a money back guarantee. For example, Aldi offers a double guarantee which means if you are not satisfied with the product then they will replace the product and refund your money. Check with your local grocery store to verify if their store brand has a guarantee.

5. Look for markdowns on meat, produce, and dairy. Many stores mark down meats, produce, and milk that is about to expire. Save some money by purchasing these items if you plan to consume them quickly. Whole milk tastes fine for about a week after the store expiration date. You can also freeze the meat you do not plan on eating right away.

6. Take advantage of store sales. Watch the ads for sales and get items when they are reduced in price. I suggest finding a couple of stores near you and compare prices.  If it is not too inconvenient, think about purchasing the better deals from each store. You will save some extra money, but you will have to invest a little more time. Make sure it is worth it.

7. Stock up when items you regularly buy go on sale. When items you regularly buy go on sale, stock up. Do not just buy one. Purchase as many as you think you will consume before it will go bad or until the next sale rolls around (normally 12 weeks). If the item has a long shelf life or you can freeze it, buy several and save big.

8. Avoid prepared, prepackaged, and individually wrapped foods. There is no need to pay the store extra for something you can do yourself at home. You can peel and cut up fruits and vegetables yourself. You can make potato salad at home. There is also no need to buy individually wrapped snacks when you can buy the full sized product and divide it evenly into ziplock baggies.

9. Leave the kids at home. I am sure you know that when you take your kids to the store, you end up buying items that were not on the list. This also can apply when you take your husband to the store. Or at least it happens when I take mine. :)

10. Check the unit price. Look at the tag on the shelf below the item. The shelf tag shows the item price and price per unit for the product. Knowing this information can help you determine the best value. For example, last week I was buying vegetable dip. A 12 oz container was regularly price at $1.89 ($0.16 per oz) while the 16 oz container was on sale for $2 ($0.125 per oz). Even though the small container was cheaper, it was not the better deal.

11. Reuseable bag discounts. Some retailers such as Whole Foods Market and Target offer a cash discount for bringing in reusable bags. Reusable bags are also stronger and hold more groceries than the plastic ones.

12. Credit Card discounts. Some retailers such as Target, Meijer, Kroger and more give a percent off discount or points to redeem for rewards for using their store credit card. This is a good option for you ONLY if you pay off the balance at the end of each month. If you let the balance roll to the next month, you will pay interest which means no savings for you.

13. Shop at discount stores. Aldi and Save-a-Lot are great examples. I love Aldi! We shop there two to four times a month for produce and a few other things. These stores are very basic and you probably will not find every item you need but they will save you money.

14. Buy in bulk. Shop for bulk items at stores like BJ’s, Costco and Sam’s Club. It is best to buy paper products, laundry detergent, batteries, meat, coffee, milk and pet food at the warehouse clubs. Just remember to look at the unit price to make sure you are actually getting a good deal.

15. Scan the top and bottom shelves at the grocery store. Save several cents to several dollars by simply buying products off of the top or bottom shelves. The bottom shelf is home to store brands, oversize, and bulk items. This is where you will get the most bang for your buck. The top shelf is usually reserved for smaller brands and regional brands (both of these can save you some money as well), along with gourmet brands. Best sellers and name brand items can be found at eye level, what some call the bull’s-eye zone. These are typically the higher priced items or those with the highest markup.

16. Plan your meals. Look at the weekly ads and plan your meals based on what is on sale along with what is already in your cupboards. For example, if hamburger is on sale this week and you have pasta and sauce already in your cupboards, then you can make spaghetti and meatballs for next to nothing. Plan your meals around the season as well. Cookout food is cheap during the summer months and soup is cheap in the winter months. Don’t get me wrong, you can eat what you want, when you want, but remember that you might pay a little more.

17. Price match. Very few retailers price match anymore. Target and Walmart are two of those that do. If you plan on shopping at one of these stores, take your local grocery ads with you. When you check out show them the price of the item you want to price match and they will give you the cheaper price. Price matching is great because you will not have to run all around town for the best deals. Save time, gas, and money!

Do you know another way to save on groceries without using coupons? If so, leave a comment a below and share it with others.

For more great deals, sign up for the Inspiring You 2 Save daily newsletter. **This post may contain affiliate links which helps support the site at no cost to you.

4 Tips for Buying Quality Wedding Bands Without Breaking the Bank

wedding rings

Are you ready to take your relationship to the next level but nervous about the cost of wedding jewelry?  If so, consider the 4 simple tips listed below for a more affordable ring shopping experience without sacrificing brilliance and quality.

1. Watch for sales.

One of the best ways to save money on wedding jewelry purchases is by watching for sales.  Many jewelers offer sales throughout the year, especially during holiday seasons (Valentine’s Day, Mother’s Day, Christmas, etc.).  Not only should you watch for sales, you should also look for store coupons or online promo codes to stack on top of the sale for even more savings.  If you have a favorite jeweler, be sure to check out their website.  Sometimes they will offer better prices online than they do in store.  Many jewelers also offer a clearance section with styles from last year or jewelry that is slightly defective.  There is no need to be ashamed if you bought your wedding jewelry at a discount price.  If I were you, I would tell everyone because they might actually be quite impressed if they knew how much money you saved by shopping smart. :)

2. Keep It Simple.

When it comes to jewelry, sometimes more is less.  A great way to reduce the cost of your jewelry is by simplifying its design.  Elaborate patterns and shapes throughout the band can drive up the cost of the jewelry.   You can also save money by choosing more generic shapes of stone.  Popular stone shapes currently include round, princess cut, marquise, oval, and pear shaped.  In most cases, the rarer the shape and cut of the jewelry, the more expensive it becomes.  Consider choosing rings that have less diamonds or gemstones and more decorative metalwork.  And it’s no secret that the bigger the diamond, the higher the price.  Instead of buying one large diamond, consider buying a cluster of smaller round diamonds that when clustered together gives the illusion of a much larger diamond.  Diamond clustering is a fantastic way to get a stunning ring at a fraction of the price.

3. Purchase the Diamond and Band Separately.

Another option for reducing the cost of your wedding jewelry is by purchasing the diamond and the band separately.  This option may not always save you money, but it can if you shop smart.  Consult an experienced jeweler to ask about creating your own ring package at a fraction of the cost of a pre-designed package.

4. Consider Your Other Options.

Because of traditional beliefs, many people think that wedding rings or bands must contain diamonds.  That simply is not the case.  Many jewelers like Shane Co. offer a variety of options for unique gems other than diamonds that offer exceptional brilliance at a lower price point.  Rubies, sapphires and other gems are increasing in popularity because they have similar gemological characteristics as a diamond, but they cost less.

With so many options for wedding bands and other wedding jewelry available on the market, you are sure to find the perfect ring without having to break the bank.  Take some time to talk to your local jeweler to determine how you can purchase the perfect rings within your price range.

For more great deals, sign up for the Inspiring You 2 Save daily newsletter. **This post may contain affiliate links which helps support the site at no cost to you.

Laser Pegs Runners Tank Review & Giveaway (Ends 12/10)

Disclaimer: I received the product below in exchange for a review and giveaway. This review is my honest opinion and may differ from yours.

runners tank

If you need a great gift idea for Christmas, check out Laser Pegs! Laser Pegs offers educational LED building sets that look similar to Legos but are much cooler because they light up!  I recently received the opportunity to try out the Laser Pegs Runners Tank. The set came with:

  • 2 Laser Pegs
  • 24 Construction Parts
  • Runner Power Base
  • Instruction Manual

Following the instruction manual, the tank took less than 5 minutes to put together. Because this is a 6 in 1 set, there are several other models that can be built including the Amphibious Runner, Reckon Runner, RI Tank Runner, Construction Runner and Snow Runner. Pictures for the other models can be found inside the instruction manual, directions for the models can be downloaded here. What’s great about this product is there is a switch on the bottom of the base that allows you to choose from 4 settings: power off, illuminate while still, illuminate while in motion and flash while in motion. Also, the speed of the tank can also be changed to fast or slow.

So far, my boys have only played with the model found on the box. They love it because it is motorized and it lights up. They select the speed and how they want it to light up, then they walk into a dark room and let the tank go go go!

Laser Pegs has teamed up with a few bloggers to give (1) lucky winner a Laser Pegs Kit of their own! Click on “Read More” below to enter the giveaway. Email subscribers please click here to enter the giveaway. Giveaway ends 12/10/13 at 11:59 pm EST. Good luck!

[Read more...]

For more great deals, sign up for the Inspiring You 2 Save daily newsletter. **This post may contain affiliate links which helps support the site at no cost to you.